Káva je kultúra

/ / O Gaggenau, O nás
káva je kultúra

Pitie tmavého povzbudivého moku, ktorý voláme káva sa traduje už od dávnych dôb z okolia Etiópie.
O objavení „čierneho zlata“ vypovedajú početné legendy. Dej najznámejšej a najstaršej z nich sa odohráva v 9. storočí v Oriente a rozpráva o arabskom pastierovi menom Kaldi. Kaldi pásol svoje kozy v horách Jemenu. Stádo vyháňal každý deň vždy na inú pastvinu. Jedného dňa sa jeho kozy pásli na kroch obsypaných neznámymi červenými plodmi a Kaldimu bolo nápadné, že potom šantili a vyvádzali divokejšie a dlhšie ako inokedy.
Keď sa o tejto príhode dozvedel opát neďal­ekého kláštora, dal plody aj celé kry zozbierať a uvariť z nich nápoj pre svojich rehoľníkov. A naozaj: u mníchov sa po vypití tohto nápoja dostavil podobný účinok, mohli zrazu celé noci zotrvávať na modli­tbách bez toho, aby ich zmáhala únava. 

Mnohí z nás pijú kávu práve pre povzbudivý účinok, ktorý ponúka, no len málo z nás má rovnaký spôsob prípravy tohto osviežujúceho aromatického nápoja.

BRAZÍLIA

Brazília je celosvetovým najväčším producentom kávových zŕn. Vyprodukuje až tretinu všetkej kávy na svete. Obyvatelia brazílie zvyknú piť počas dňa viacero osladených malých kávičiek. Termín pre klasickú malú kávu v Brazílii je cafézinho.

FÍNSKO

Silná a čierna. Tak pijú svoju kávu Fíni. Podľa výskumu Fíni skonzumujú ročne až 12 kíl kávy na osobu. Toto číslo z nich robí národ s najvyššou konzumáciou kávy na svete. Počas práce majú dokonca zo zákona povolené mať dve 10 – minutové prestávky na kávu. Vo Fínsku a všeobecne v škandinávskych krajinách je najpopulárnejšia filtrovaná káva.

VIETNAM

Bývalá francúzska kolónia má dlhú tradíciu v produkovaní aj pití kávy. Vo Vietname sa pije takzvaná vajíčková káva. Je to káva, ktorá je pripravená z robusty, vaječných žĺtkov, cukru a kondenzovaného mlieka.

AMERIKA

Amerike na veľkosti záleží. Keď ide o kávu, samozrejme. Takmer každý sa už stretol s najväčším kávovým americkým reťazcom menom Starbucks. Ak si chcete objednať sójové frappuccino s vanilkovým cukrom, škoricou na vrchu a ešte aj bez kofeínu, zamierte určite tam. Americká kultúra je zvyknutá piť XXL kávy. Ich poháre môžu mať pokojne aj pol litra. Ide však o slabšiu kávu. Samozrejme, pije sa tam aj klasické espresso, ale väčšina ľudí si vychutnáva svoju dennú dávku kofeínu vo forme veľkého nápoja, na slovensku takzvané Americano.

TALIANSKO

Taliansko je mnohými považované za kolísku a alfa-omegu kávovej kultúry. V Taliansku najviac fičí klasické espresso. Káva je tak spätá s talianskou kultúrou, že ak poviete, že ju nepijete, pozrú sa na vás viacerí s prekvapením v tvári. Prinajlepšom. Ak máte chuť na kávu s mliekom ako je cappucino, café latte a podobne, môžete si ho dať jedine ráno a nikdy nie po jedle. Vtedy sa twnto druh kávy považuje skôr za také ranné kakauko. Počas dňa taliani pijú iba klasické espresso.

Kávové špeciality z celého sveta

U nás v culture bistro vďaka kávovarom GAGGENAU nájdete od talianskych špecialít kávy až po indické kaapi alebo austrálsku „flat white“ viac ako 17 mixov z celého sveta.

kávovar
Prezrieť kávovary GAGGENAU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *